Якість як головний показник при закупівлі спецодягу

Якість як головний показник при закупівлі спецодягу

У статті докладно буде розглянуто проблематику з питань закупівлі спецодягу на платформі системи ProZorro, наведено практичні рекомендації щодо обмежень ризиків підприємств від закупівлі неякісних ЗІЗ.

Нюанси процедури закупівлі тканини для спецодягу

З 2016 року всі підприємства, які мають частку державної власності, зобов'язані закуповувати спецодяг із використанням платформи ProZorro. Необхідно публікувати тендерну документацію та проводити закупівлі відкрито.

Аналізуючи проблеми, з якими стикаються підприємства з 2016 року, повсюдно надходять скарги щодо якості товарів, що постачаються. Головна причина – неякісна підготовка тендерної документації. У результаті основним критерієм оцінювання комерційних пропозицій є ціна.

 

Часті проблеми зі спецодягом

  • велике усадження
  • втрата кольору після першого прання
  • низька стійкість до розривів та стирання
  • передчасний знос

 

Давайте розглянемо кілька прикладів того, як відбуваються закупівлі, із якими проблемами стикаються підприємства, а також те, як цього можна уникнути.

Перша ситуація: мізерна документація

Тендерну документацію тієї чи іншої великої державної компанії виписано дуже мізерно. Наприклад, викладено найзагальніші умови: костюм робочий, 100% хб, 250 щільність. Усе.

Насправді це означає, що будь-яка компанія може бути постачальником такого спецодягу, зокрема ті швейні компанії, які звикли працювати у сегменті “роби”.

Що потім відбувається у процесі тендерного змагання? Велика кількість компаній із мінімальною якістю у процесі торгів знижують ціну до найменшого рівня. При цьому той, хто хоч трохи вкладається в якість, приречений на програш. Бо якість передбачає додаткові витрати.

У результаті підприємство отримує найдешевший, неякісний, незручний, без необхідних захисних якостей спецодяг. Страждають люди та підприємства.

Друга ситуація: мінімальний комплект документів

Підприємство детально виписує у тендерній документації вимоги, але запитує мінімальний комплект документів. При цьому бюджети, що виділяються підприємством, дозволяють закуповувати справді якісний одяг. Які тут існують пастки?

Підтасовування документів. Несумлінні компанії додають документи якісних компаній-виробників, але матеріал, з якого потім шиється одяг, не відповідає цим документам. Відповідно, вони можуть сильно опускатися у ціні та в результаті вигравати тендери.

Фальсифікація документів. На жаль, у нас таке все ще трапляється. Деякі компанії, бажаючи “підігнати” свої матеріали під необхідний рівень якості, фальшують результати лабораторних випробувань.

Існують випадки, коли підприємства робили запити до лабораторії, щоб підтвердити наявність або відсутність потрібних сертифікатів. І отримували відповіді, що такий сертифікат видано, але на іншу тканину або на сертифікаті не відповідали дати. Такі проблеми не рідкість

Рекомендації щодо переходу на спецодяг із якісних матеріалів

Підприємствам слід систематизувати роботу із закупівлі спецодягу.

Потрібно створити стандарт організації (СО), в якому чітко відобразити всі особливості моделі та технічні характеристики матеріалів, які будуть використані. Це все має бути відображено у СО та закріплено на рівні керівника.

І коли швейна компанія вам ставитиме запитання щодо вимог, у вас буде “залізний аргумент” – це стандарт організації, ми на нього спираємося.

Що потрібно зробити для розробки такого стандарту?

Провести аналіз ризиків:

  • де є ризик виникнення іскри, слід передбачити застосування матеріалів із антистатичними властивостями
  • де є ризики, пов'язані з пожежонебезпечністю, необхідно підібрати якісні вогнестійкі матеріали тощо.

Провести випробування ЗІЗ у виробничих умовах. Можна звернутися до швейних компаній, які постачають спецодяг. Замовити 3…4 комплекти з якісного текстилю. Відшити, спробувати та подивитися наскільки влаштовує ціна та якість.

Провести аудит незалежної комісії. Комісійно вирішити, на яких матеріалах зупинитися, розробити та впровадити стандарт із ЗІЗ.

 

Алгоритм розробки внутрішнього стандарту по ЗІЗ

  • аналіз та оцінка ризиків
  • підбір ЗІЗ для забезпечення максимального захисту
  • випробування ЗІЗ у виробничих умовах
  • аудит незалежної комісії
  • розробка та впровадження стандартів по ЗІЗ

 

Це дуже дієвий механізм для захисту від низькоякісної продукції, яку вам намагатимуться постачати. Проблема дуже серйозна та глобальна.

А що робити, якщо стандарт ще не прописано?

Потрібно проводити тендери, робити закупівлі, необхідно одягати людей, робота не повинна зупинятися. Як захистити себе від дефектів та низької якості?

Наша пропозиція – обов'язково у тендерній документації передбачати такі вимоги:

  • протоколи лабораторних випробувань тканин видані державними органами стандартизації. У протоколі відображаються всі фізичні та механічні навантаження, величини, показники, які необхідні. За текстилем 10…12 показників, які потрібно перевіряти. Якщо є цей протокол, то є розуміння, який рівень текстилю пропонують;
  • сертифікат тканини. Навіщо він потрібний? При сертифікації будь-яка тканина, яка завозиться в Україну, має пройти відповідне лабораторне випробування. Оскільки сертифікація тканини в Україні не обов'язкова, багато підприємств цим користуються – дають просто відписку. Але цю вимогу обов'язково потрібно виставляти. Це запорука того, що тканини перевірені;
  • сертифікат OEKO TEX стандарт 100 для перевірки продукції на алергенні та шкідливі барвники. Навіщо це потрібно? Багато підприємств кажуть, що мають санітарно-гігієнічні висновки… Але є проблема. Наші санітарно-гігієнічні висновки легко купити. Обов'язково запитувати офіційний переклад OEKO TEX.

OEKO TEX – це всесвітня система сертифікації текстильної продукції. В рамках системи OEKO TEX працює 11 інститутів, які перевіряють, аналізують, моніторять постачальників. Отримати цей сертифікат підприємство чи текстильна компанія, які виробляють неякісну продукцію, не зможуть. Це безпосередній захист вашого підприємства та людей.

  • сертифікат of Origin. Що це таке? За цим сертифікатом можна простежити, чи завозився певний текстиль на територію України протягом його гарантійного строку;
  • довідка від постачальника спецодягу про те, з якої саме тканини буде пошит за даним тендером спецодяг. Засвідчена копія довідки – це гарантія того, що пошитий одяг буде з саме тої тканини, з необхідними артикулами та показниками;
  • висновок санітарно-гігієнічної експертизи. Ця вимога стоїть наприкінці списку, оскільки легітимність документа викликає сумніви

Захист від підробки

Розглянемо докладніше, для чого потрібне спеціальне маркування тканини.

Це дає можливість у процесі використання спецодягу визначити, які проблеми з цим одягом. Наприклад, чи є усадка? Втрата кольору? І з маркування зрозуміти, який саме виробник “накоїв лиха”.

Будь-який виробник, наші конкуренти у тому числі, можуть на вимогу замовника чи швейної компанії наносити спеціальний захист від підробки.

Компанія С.Т.Г. багато років практикує нанесення захисту від підробки на звороті тканини. Для підприємств це також зручно. Спрощує приймальний контроль: можна подивитися костюм та переконатися, що це оригінальна тканина та продукт.

Якісний спецодяг – запорука високої продуктивності та безпеки праці на виробництві.

 

автор Микола Шевердін,

менеджер з питань регіонального розвитку STG

вам буде цікаво
Тенденції розвитку текстильного сектора у країнах Європи
23.08.2022
Тенденції розвитку текстильного сектора у країнах Європи
Промислова безпека. Кращі практики – 2021
04.11.2021
Промислова безпека. Кращі практики – 2021
Довговолокниста бавовна – еталон сировини для якісного текстилю
04.11.2021
Довговолокниста бавовна – еталон сировини для якісного текстилю
Вихід на закордонний ринок: практика STG
18.07.2022
Вихід на закордонний ринок: практика STG
Дякуемо за ваш лист!
Спасибі за ваш лист, найближчим часом наш менеджер зв'яжеться з Вами для уточнення запиту. Залишатися на зв'язку і бажаємо вам гарного дня!
Отримати зразки тканин

    Ім'я:*

    Прізвище:*

    Телефон:*

    Email:

    компанія:*

    Посада:*